Táto internetová stránka uchováva a/alebo pristupuje k informáciám v zariadení, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely personalizácie reklám a obsahu, merania reklám a obsahu a získavania prehľadov cieľových skupín našich stránok, ako aj na účely skvalitňovania produktov. S vaším povolením môžeme používať presné údaje o geografickej polohe a identifikáciu prostredníctvom skenovania zariadenia.
Viac informácií o tom, ako používame súbory cookie a o ukladaných informáciách.
Nesúhlasím
Súhlasím
Aktuality>Životnosť panelákov
Životnosť panelákov

Životnosť panelových domov

4.7.2021

Slovenské médiá nedávno priniesli informáciu, že životnosť mnohých panelových domov na Slovensku sa bude pomaly končiť. Stavali ich pred 40-50 rokmi a podľa vtedajších architektov by mali vydržať 60 až 70 rokov.

Čo všetko vplýva na kvalitu a životnosť panelových domov?

Predovšetkým sú to vodorovné a zvislé spoje panelov, ktoré podliehajú korózii. Zlá správa je, že práve železné spoje sa nedajú skontrolovať. Ďalším nebezpečným faktorom je aj to, že mnohí vlastníci bytov robili rozsiahle rekonštrukcie v byte bez toho, aby sa poradili s odborníkmi a my dnes nedokážeme posúdiť poškodenie obvodovej konštrukcie alebo nosných častí domu. Ale aj zanedbanie pravidelnej údržby domu výrazne znižuje životnosť, a tým aj atraktivitu, komfort bývania a cenu bytov.

Vieme predĺžiť životnosť panelákov?

V súčasnosti robia v mnohých panelových domoch rozsiahle rekonštrukcie, výmeny rozvodov elektriny, vody, plynu, kanalizácie a podobne. Atraktívne je zateplenie, dokonca stavba strechy, čo tiež prispieva k predĺženiu životnosti domu. Dôležité je ale skontrolovať balkóny alebo lodžie, ktoré vplyvom zatekania dažďovej vody a následnej korózii môžu byť veľmi nebezpečné. V neposlednom rade je stále treba sledovať stav zariadenia domu – výťahy, už spomínané rozvody a podobne.

Majú sa vlastníci bytov v panelákoch čoho obávať?

Myslím si, že nejaké vážne nebezpečenstvo pre obyvateľov panelových domov nehrozí. Podobné typy domov sa zo železobetónovej konštrukcie budú stavať aj v budúcnosti.