Táto internetová stránka uchováva a/alebo pristupuje k informáciám v zariadení, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely personalizácie reklám a obsahu, merania reklám a obsahu a získavania prehľadov cieľových skupín našich stránok, ako aj na účely skvalitňovania produktov. S vaším povolením môžeme používať presné údaje o geografickej polohe a identifikáciu prostredníctvom skenovania zariadenia.
Viac informácií o tom, ako používame súbory cookie a o ukladaných informáciách.
Nesúhlasím
Súhlasím
Aktuality>Ako zmeniť správcu bytového domu
Ako zmeniť správcu bytového domu

Ak chcete zmeniť správcu, mali by ste vedieť dôvod

22.9.2021

Ste nespokojní so správou vášho bytového domu? Uvažujete o výmene správcu. Viete ako na to?

Ako postupovať, ak sa vlastníci rozhodnú zmeniť správcu?

Predovšetkým by mali vedieť dôvod, prečo chcú správcu zmeniť. S čím sú nespokojní, čo správca nerobí, v čom zmluvu o výkone správy alebo príslušné zákony nedodržiava. Vlastníci by sa mali o tom dôkladne porozprávať. Dobrá znalosť dôvodov totiž môže napomôcť pri výbere nového správcu. Aby sa nestalo, že nový správca je horší ako predchádzajúci.

Môže byť problémom aj niečo iné ako správca?

Áno, je na mieste sledovať, či problémy nevznikajú aj presadzovaním záujmov niektorých vlastníkov na úkor ostatných. Stáva sa, že „akútni sťažovatelia“ nesúhlasia so žiadnymi službami alebo údržbou, ktorá si vyžaduje finančné náklady, alebo presadzujú svoje záujmy. Keď potom treba riešiť haváriu, dokážu zvaliť vinu na správcu.

Čo teda odporučíte vlastníkom, ako vybrať nového správcu?

Pri hľadaní nového správcu sa pýtajte, ako zabezpečuje práve tie činnosti, s ktorými ste doteraz nespokojní. Nájdite zoznam domov pod jeho správou a kontaktujte vlastníkov v nich, aby ste sa mohli osobne presvedčiť, ako reálne pracuje. Zamerajte sa najmä na správcovské spoločnosti, ktoré už dlhší čas pôsobia na trhu a majú dostatok skúsených pracovníkov.

Aké najdôležitejšie administratívne úkony musia urobiť vlastníci pri zmene správcu?

Zmenu správcu musí schváliť nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov na schôdzi alebo v písomnom hlasovaní, ktoré musia zrealizovať v súlade so zákonom. Dobrý nový správca im to všetko rád vysvetlí a pomôže zorganizovať.