Táto internetová stránka uchováva a/alebo pristupuje k informáciám v zariadení, napríklad k súborom cookies, a spracúvajú osobné údaje, ako sú jedinečné identifikátory a štandardné informácie, ktoré zariadenie posiela na účely personalizácie reklám a obsahu, merania reklám a obsahu a získavania prehľadov cieľových skupín našich stránok, ako aj na účely skvalitňovania produktov. S vaším povolením môžeme používať presné údaje o geografickej polohe a identifikáciu prostredníctvom skenovania zariadenia.
Viac informácií o tom, ako používame súbory cookie a o ukladaných informáciách.
Nesúhlasím
Súhlasím
Aktuality>5 tipov ako odfotiť výnimočnú fotku domu a vyhrať s nami tablet!
5 tipov ako odfotiť výnimočnú fotku domu a vyhrať s nami tablet!

5 tipov ako odfotiť výnimočnú fotku domu a vyhrať s nami tablet!

4.8.2016

Odfotiť bytový dom, alebo panelák môže byť veľkou výzvou aj pre najskúsenejších fotografov. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú, či sa fotka podarí, alebo nie. Niekedy sa do fotky nevojde celá budova, niekedy je priamo v zábere auto, či strom a niekedy sa fotka jednoducho nevydarí. Preto vám prinášame zopár tipov, ako spraviť čo najlepšiu fotku a vyhrať tablet v našej letnej súťaži.

1. Vyberte si správny spôsob fotografovania

Hoci je naša súťaž obmedzená na fotografie, ktoré sú širšie ako vyššie, neznamená to, že sa nevieme pohrať so spôsobom fotografovania.

Ak sa bavíme o fotografiách budov, širokouhlé šošovky sú na to najlepšie. Tento typ šošoviek vám pomôže dosiahnuť dramatickú kompozíciu. Fotíte mobilom? Odfoťte panoramatickú snímku. Ďalšou možnosťou je využiť takzvané rybie oko, ktorého softvérová verzia je dostupná aj na bežnom smartfóne.

2. Neponáhľajte sa

Jeden z najdôležitejších tipov je nechať si na to čas. Tento trik vám dodá možnosť budovu si poriadne obhliadnuť, zistiť, ktorá časť vám ponúka najlepšiu architektonickú štruktúru, alebo ktorá poskytuje najkrajšiu hru tieňov. Nezabudnite však, že naša súťaž sa končí už 25.8.2016.

3. Foťte počas rôzneho počasia

Čakať môžete dokonca aj na perfektné počasie. To však nemusí znamenať teplý slnečný deň. V skutočnosti budete možno prekvapený, že najlepšie fotky sa robia počas búrky, alebo zamračenej oblohy. Tmavé oblaky, padajúci dážď a možnosť dúhy môže ľahko zintenzívniť atmosféru a zvýšiť kvalitu fotografie.

4. Dávajte pozor na svetlo

Rôzne budovy a ich okolie môžu vyzerať inak pri západe slnka, v noci, alebo počas zamračeného dňa. Odfoťte dom z rôznych uhlov počas dňa, aby ste videli, kedy vyzerá najlepšie. Potom sa vráťte počas noci a zistite, čo sa zmenilo na budove a jej okolí. Objavia sa rôzne tiene a budova môže mať dokonca aj inú farbu, alebo zmeniť výzor fasády.

Dokonca smer slnka vzhľadom na vás môže vytvoriť rôzne tiene, odrazy, zvýšiť kontrast. Ak chcete vytvoriť siluetu, uistite sa, že budova je medzi vami a slnkom.

5. Fotografujte z rôznej perspektívy

Presne ako svetlo, takisto aj vaša pozícia môže ovplyvniť ako budova vyzerá. Avšak aj tu je dôležitým faktorom čas. Foťte z diaľky, z blízka priamo hore, tvárte sa, že ste chrobák a plazte sa po zemi... Nikto sa v skutočnosti nepozerá na budovu z tohto uhla, ale môže to byť najlepšia fotografia, akú ste kedy videli. Na druhej strane, ísť najďalej ako sa dá, alebo najvyššie ako sa dá, aby ste zachytili celú budovu na jednej fotke, môže vytvoriť rovnako unikátnu fotografiu.